piątek, 8 marca 2019

The inner strength of a woman


Wewnętrzna siła kobiety

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, dlatego dzisiaj przedstawię wam dramy z różnych lat, w których ja dostrzegłam naprawdę silne kobiety. 

Chce na początku podkreślić, że opisuję tylko te dramy, które w całości obejrzałam 
i to nie jest ranking, tylko moje subiektywne wrażenie na ten temat.

Mogłabym przedstawić tu takie dramy jak: "Strong woman Do Bong Soon", ale o nich już pisałam na blogu, do których postów was odsyłam. 


Dzisiaj skupiłam się tylko na aspekcie charakterystyki psychologicznej głównych bohaterek dram koreańskich w różnych perspektywach sytuacyjnych.



Świat mężczyzn jest mocny i zdecydowany, dlatego trudno jest wtargnąć do niego kruchej, emocjonalnej kobiety. Właśnie jako taką poznajemy główną bohaterkę. Facet ją zostawia, a ta pogrążona w rozpaczy gubi się i popełnia wiele błędów, które wpłyną na jej życie. W dodatku jest znakomitym cukiernikiem, ale nie może znaleźć pracę w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jak w każdej dramie na jej drodze staje mężczyzna, który zagra kluczową rolę w jej życiu. Główna bohaterka zaczyna pracę w jego restauracji i zostaje jego lipną dziewczyną, żeby jego matka odczepiła się od improwizowania randek w ciemno, ale czy aby na pewno? Przeciętna z wyglądu, ale uparta i prawdziwa w byciu sobą udowadnia, że każdemu przeznaczone jest szczęście, choć na swojej drodze często się potykamy i wylewamy wiele łez z niesprawiedliwości losu. 

2011 --> "Protect the boss"

Tutaj zacznę od opisu głównego bohatera, który jest jąkałom, bojącym się ludzi i publicznych wystąpień. Oglądając dramę określić możemy go również jako infantylnego i rozpieszczonego. Choć to już bardzo oklepany motyw to warto zwrócić uwagę jak charakteryzowana jest ta idealna połówka dla bohatera. Jej głównym zadaniem jest dzięki jej wewnętrznej sile i uporowi pomóc jemu dojrzeć i stać się wyjątkowym, dorosłym mężczyzną. W tej parze to ona ma nosić przysłowiowe spodnie. Choć portret głównego bohatera opiera się o relacje z ojcem, to fakt, że tylko kobieta, która niczego się nie boi jest dobrym przykładem jak silne potrafią być kobiety, szczególnie gdy pomimo bólu wszyscy od niej tej siły wymagają. Nawet gdy czujesz, że ON to kompletne dno. 
2015--> "Warm and cozy"


Historia młodych ludzi może zmieniać się jak w kalejdoskopie, szczególnie jeśli chodzi o uczucia. Z początku myśl o byciu rodzeństwem, przez przypadkowe spotkanie na lotnisku, przez wysiłek uszczęśliwienia chorej osoby. W tej dramie widoczne jest jak siłę i chęć do życia widzą mężczyźni u kobiety. Co po prostu wprawia ich w zachwyt. Główna bohaterka w pogoni za głupotą brata leci na wyspę, na której natrafia na według niej rozpieszczonego bohatera. Ten myśląc, że jest poważnie chora sprzedaje jej za bezcen swoją restaurację, bo chce spełnić jej marzenie. Jednak pomimo jego ciągłej pomocy, to jej wiele rzeczy nie wychodzi, co nie sprawia, że ona staje się od niego zależna. Wręcz przeciwnie, ona staje się bardziej silna, uparta i zdecydowana względem uczuć i pragnień. Co ostatecznie może pomóc w zmianie postrzegania jej u głównego bohatera.  

2017 --> "A Korean odyssey"

Od najmłodszych lat życie głównej bohaterki ją nie rozpieszczało, ponieważ trudno jest żyć gdy widzi się duchy. Najtrudniej być szczególnie "innym" dzieckiem, gdzie rówieśnicy wyśmiewają cię i unikają. Jednak wyrasta ona na silną kobietę mającą własną firmę zajmującą się sprzedażą domów uważanych za nawiedzone. Jej życie nabiera tępa gdy na jej drodze ponownie staje bożek, który postanawia ją zjeść ze względu na legendę, ale z czasem przez nieczyste zagranie nieba musi ją chronić przed innymi bożkami. Główna bohaterka przez to jest w totalnym chaosie uczuć, bo choć czuje, ze on bawi się nią, to ostatecznie postanawia walczyć i jest w stanie poświęcić wszystko dla szeroko pojętego dobra.  


Główna bohaterka jak sam tytuł sugeruje jest sekretarką. Od wielu lat pracowała na tym stanowisku u jednego dyrektora i po tylu latach stała się perfekcyjną i niezastąpioną sekretarką. I można byłoby uznać, że w swoim życiu osiągnęła już wszystko, ale ona marzy by być żoną i chce stworzyć rodzinę. Jednak wie, żeby to osiągnąć musi zrezygnować z pracy, bo uzależniony od niej szef będzie uniemożliwiaj jej skupienie się na życiu towarzyskim. W dramie przedstawione jest również jak było ciężko na początku być sekretarką, ile główna bohaterka musiała wykazywać samozaparcia w dążeniu do celu, co kosztowało ją wielu łez i wyrzeczeń. Zasłaniając komediową formę aktorstwa, to można wyciągnąć wiele interesujących aspektów postrzegania kobiety. 


해피여성의날입니다
Wszystkim nam dziewczynom, na koniec życzę 
szerokiego pojętego szczęścia 
w upartym dążeniu do osiągnięcia upragnionego 
często w bólach i łzach szczytu 
najskrytszych marzeń życia wyjątkowo, 
a zarazem zwyczajnie w tym zwariowanym 
świecie kłamstw, ukrytych zamiarów
 i monotonnym od szarości smutku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz